czwartek, 5 listopada 2015

Pamięć o księżnej

Pamięć o zasługach księżnej Urszuli Lubomirskiej trwała przez wieki. Tradycja przekazywana przez pokolenia wśród mieszczan przedstawiała naszą bohaterkę jako osobę bardzo zasłużoną dla miasteczka i jego okolic. Wyrazem tej pamięci było nazwanie jej imieniem jednej z głogowskich ulic. Mieszkańcy dalej więc kojarzą ją z historią regionu.

środa, 4 listopada 2015

Zagadkowe zniknięcie ciała

Ruiny kościoła, w którym spoczęła Urszula Lubomirska na
fotografii z 1915 r. błędnie podpisane po niemiecku Schloss,
czyli zamek
Jak podaje księga zgonów parafii w Głogowie, Urszula z Branickich Lubomirska ostatnia z rodu Jaksów zmarła 6 maja 1776 r. O swoim pochówku przed śmiercią tak pisała księżna w testamencie: A najprzód jak tylko z wyroku boskiego odłączy się dusza od ciała mojego, tak zaraz w prześcieradło obwinąć to ciało moje i z twarzą, bez żadnego przywdziewania w inne chusty i szaty [...] w prostą z czterech desek zbitą trumnę złożywszy [...] prywatnie zanieść do kościoła, ażeby zaraz do grobu spuszczone było, bardzo obliguję osób przytomnych i sług moich, którzy się natenczas najdować będą. Miejsce do pogrzebu i złożenia ciała mojego nie inne mieć chcę i naznaczam, jak tylko w Głogowie w nowo ode mnie wymurowanym kościele xx. misjonarzy. Życzeniu księżnej stało się zadość, jednak w inwentarzu kościoła z 1786 r. czytamy: Był jeden mały sklepiony grób przed wielkim ołtarzem, gdzie fundatorka Xsiężna Lubomirska leżała, ale zaraz jest zarzucony. Nie wiadomo, co się stało z ciałem Urszuli Lubomirskiej, do dziś dnia jest to nierozwiązana zagadka.

wtorek, 3 listopada 2015

Tradycja zobowiązuje

Głogowski święty Florian strzeże miasteczko przed pożarami. To Urszula Lubomirska zapoczątkowała jego kult w Głogowie. Do dzisiaj głogowscy strażacy w dzień swojego patrona odprawiają przed figurą uroczystości związane z tym świętem. Figura świętego jest tak nierozłącznie związana z architekturą miasteczka, że dzisiaj nikt nie wyobrażałby sobie, by miało go zabraknąć. Nic dziwnego, liczy ona już sobie ponad 260 lat. Dzięki zabiegom konserwatorskim ma się całkiem dobrze. Tradycje zapoczątkowane przez księżnę Lubomirską nadal są pielęgnowane.